PodcastyWolfcast

Wolfcast 25: Československé socialistické počítače

Jednou to přijít muselo. Počítače Made in Czechoslovakia jsou nejen extrémně zajímavé, ale navíc si Michal Rybka pamatuje, jaké to s nimi bylo!

Někomu by se mohlo zdát, že před listopadovou revolucí vládly v ČSSR pouze zahraniční osmibity – a to pouze v nemnoha obývácích. Počítačovou gramotnost populace komunistického Československa ale zajišťovaly i domácí podniky. Jasně, na rozborku počítače Ondra jste se určitě podívali, ale co stroje jako PMI nebo Logitronik? Anebo slavnější IQčka, PMDčka a Zbrojováček v druhé půlce osmdesátek? A Didaktik? Michal Rybka s Martinem Vaněm vám o nich povykládají.

WOLFCAST O ČESKOSLOVENSKÝCH POČÍTAČÍCH USLYŠÍTE ZDE! (KLIKNĚTE)

Většina systémů vycházela z kopírování zahraničních vzorů, nejčastěji ZX Spectra. A to se pěkně prodražilo – často cena domácí výroby předčila zahraniční výrobky v Tuzexu o dvounásobek a více! I přesto o ně byl velký zájem a jezdilo se pro ně klidně přes celou republiku v omlácené škodovce. Jak to tehdy bylo – a není to až tak dávno – se dozvíte v osobněji laděném vyprávění.

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o vaporware, válkách výrobců procesorů, antitechnických hnutích nebo o dějinách 3D akcelerace a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Jeden myslel na “Wolfcast 25: Československé socialistické počítače

  • Já si tedy vybavuji z naší učebny vybavené superstroji IQ 151 na nahrávání z kazeťáků TEchnicky SLAbé firmy, že nestačilo jen přetočit na číslo podle počítadla, ale ještě bylo nutné mít správně přepnutou polaritu (čtecí hlavy ?) která nebyla vtipně nijak značená, takže to bylo kromě značné nespolehlivosti dané i páskami Emgeton věrný tón (legendární Sony HF fungují dodnes!) hned od počátku 50 na 50. Jinak všechnu tu socialistickou hrůzu potvrzuju do posledního pismene, jediné na co si z tehdejší výuky programování vzpomínám byly marné pokusy donutit IQčko spouštět programy v Basicu místo Run příkazem Rum.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *