ČLÁNKY

Videohra „Podle pravdy“ zdarma!

Nejen, že se na nás můžete dívat, ale konečně nás můžete zabít v první oficiální hře od Retro Nation!

– Pavle, bacha, je tam tentakl!
– Vím o něm, Honzo! Po skoku hned střílíme na aliena!
– Musíš skočit pixel perfektně!
– Doufám, že nesklouznu do toho jezírka s kyselinou!

Takhle nějak by mohl vypadat rozhovor Pavla a Honzy ve hře Podle pravdy. Za jejich pixelovatou podobu může Rasťa Štefan Michalides AKA Pyshteek, který celou tuhle arkádu vymyslel. Hlasy si ovšem budete muset domyslet, žádné voiceovery tady nejsou, protože hra ctí staré pořádky. Pavel s Honzou se budou muset prostřílet skrz desítky nepřátel až k bossovi v šestnácté úrovni – a jak už asi tušíte – bude to takové Dark Souls mezi oldschool arkádovými hrami inspirovanými youtubovým vysíláním o starých hrách. Což je pochopitelně vysoce konkurenční prostředí. My proto přihazujeme dva zdrcující trumfy: JE TO PODLE PRAVDY a JE TO ZADARMO!

HRU PODLE PRAVDY STAHUJTE PŘÍMO Z TOHOTO ODKAZU. PO STAŽENÍ JI PROSTĚ A JEDNODUŠE NAINSTALUJTE A HRAJTE.

Pyshteek (jeho tvorba) následoval při tvorbě CGA boha, konkrétně jeho přikázání CGA1 High. Grafika má tedy dostatečné retro vibrace pro okoralá srdce pamětníků a ta nováčkovská potěší svojí jinakostí. Zároveň je celkem věrně zachována i obtížnost starých arkádovek, takže si nemyslete, že to dáte na jeden zátah (ano, máme i cheat, dočtete se o něm na konci článku). Pro soutěživé z vás tu máme výzvu: Za jak dlouho dokážete hru projít? Vyfoťte nám poslední obrazovku s celkovým časem a pošlete sem do komentářů!

A protože prostě nedokážeme mluvit o hrách, aniž bychom nevytahovali informace o vývoji, poslyšte toto: docela zajímavá kapitolka se týká nepřátel. Pyshteek (bydlí i na Facebooku) je všechny udělal sám, použil však statické obrázky pro inspiraci. Zjednodušené tvary a animaci pak dělal ručně. Co byl původně třeba „šlehač“, to vidíte na tomhle obrázku:

Z Pyshteekova rozhodnutí udělat podle nás hru jsme naměkko. I drsňák Honza, o kterého si barbar Conan obvykle brousí meč. Pavel je daleko větší cíťa, takže má zapotřebí ještě něco dopsat: Retro Nation je váš projekt. My jsme vašimi průvodci po stezkách z pixelů a polygonů a tohle průvodcování můžeme dělat proto, že nás třeba podporujete na Patreonu, srdíčkujete a zvonečkujete naše videa a posty a tak. Jasně, že jsme za to Pyshteekovi dali peníze. Přijde nám to normální a fér, protože kvůli vám můžeme. Díky za to!


README.TXT

Co to je tohleto?

Hra Podle pravdy vznikla na motivy youtubového kanálu Retro Nation, ve kterém publicisté Pavel Dobrovský a Honza Olejník vzpomínají na staré hry a odhalují cestu, která vedla k jejich vydání. Hru vytvořil Rasťa Štefan Michalides AKA Pyshteek.

Proč to není pro dva hráče?

Rozhodli jsme se držet při zemi. Pyshteek slibuje, že pokračování už bude pro dva hráče a dost možná půjde o beat ‚em up. Uvidíme.

Kolik to má úrovní?

16 jako bitů, poslední je bossácký.

Je to těžké! Pomoc! Co mám dělat?!

Máme dobrou zprávu, i slaboši jako ty tu najdou cheat. Napiš při hraní RNCM. Ale pozor: cheat nefunguje v první a poslední úrovni a je nastavený tak, aby nevydržel na celou úroveň, ve které byl aktivovaný. Zároveň nefunguje dvakrát za sebou v jedné úrovni. A, jak poznáš sám, paní Věra ti cheatování pěkně spočítá.

Nebylo by to lepší jako krokovací dungeon?

Fialový kouzlo na tebe, plantážníku!

Kde se o Retro Nation dozvím víc?

Na adrese https://www.patreon.com/retronationcz, kde nás také můžete podpořit. Youtube kanál najdete na této adrese: https://www.youtube.com/retronationcz. Web: https://www.retronation.cz Twitter: https://www.twitter.com/retro_cz Facebook: https://www.facebook.com/RetroNationCZ/ Pyshteek má také Patreon: https://www.patreon.com/pyshteek a stránky https://pyshteek.itch.io/

8 komentářů: „Videohra „Podle pravdy“ zdarma!

 • No to je krása, pánové :-]

  Veselé aj vám a bohatého ježíška.

  Reagovat
 • Děkujeme Ježíšci. Přejeme vám krásné a klidné Vánoce.

  Reagovat
 • „Fialový kouzlo na tebe, plantážníku!“

  —> A to som si myslel, ze Vas uz nemozem mat radsej 😀 😀

  Klobuk dolu Psyhteekovi a Vam dvom pani n-krat vdaka za vsetko!
  Dufam ze to potiahnete este aspon par dekad! 😀

  Reagovat
 • Moc díky za Vaší dobrou hru, doufám, že vyjde i 2 díl a věřím že už alespoň ve VGA nebo SVGA (VGA stačí). Tuto hru jsem dohrál za 3 hodiny 30 minut cca (3:29:53), takže mi to dalo celkem zabrat, hlavně ta místa, kde se musí skákat na pixle přesně 🙂

  Věřím že coby speedrun se to jistě dá udělat třeba do 20-ti minut, ale já si to „vychutnával“ a prozkoumával pomalu 🙂

  Díky a těším se na další hru, snad už s více barvami, klidně bych dal tuto ve VGA znovu.

  Pixle v duši! Na podobných hrách jsem vyrostl, tak jsem o to více byl za Vaši hru rád (hry jako Gods, Turrican, nebo i Exolon jsou podle mě stále super, snad některé z nich uvidím u Vás od Vás 🙂 )

  PS: Screen jsem hodil sem: https://abload.de/img/podlepravdy69jdk.jpg , kdyby chtěl někdo ověřit. Dohráno bez použití cheatu, ale zkusím to i s ním, zajímá mě jak funguje a co bude „jinak“.

  Díky hoši, jste prostě retro-nejlepší! Jo a Honza Olejník mi přišel v té hře jako Fox Mulder vzhledem, ale doufám, že to bude brát jen jako pochvalu 🙂 Dík a mějte se!

  Reagovat
 • Zdravím,
  v rámci několika volných chvilek se mi podařilo vytvořit CRACK (nekonečné životy, boss na jednu ránu) a editor uložené pozice SAVEditor (umožňuje vybrat startovní level, měnit čas ve hře, nulovat cheaty a další volby) pro hru „Podle Pravdy“. Aby to bylo také správné „Retro“, tak obě aplikace jsou napsány ve 22 let starém Visual Basicu 6.0 :-).

  https://www.uschovna.cz/zasilka/WVDX33GCXPIE424K-H5M/UT6AG68953
  Heslo pro RAR archív je „retronation“ (bez úvozovek).

  Tak třeba se to někomu bude hodit…

  Dinoxxaz

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *