NewsPodcastyWolfcast

Wolfcast 99: Nelehké soužití software a hardware 3

Ve třetím dílu Wolfcastu „Nelehké soužití software a hardware“ se Michal Rybka podrobně zabývá třemi klíčovými oblastmi matematiky a informatiky: funkcionální analýzou, von Neumannovou algebrou a teorií mřížek.

Funkcionální analýza zkoumá vlastnosti a strukturu funkcí a operátorů, zejména normované prostory a Hilbertovy prostory, což má zásadní význam v matematice, fyzice a inženýrství. Von Neumannova algebra, pojmenovaná po slavném matematikovi Johnu von Neumannovi, představuje speciální typ algebry s aplikacemi v teorii operátorů a kvantové mechanice. Dále se díl zaměřuje na teorii mřížek, která se zabývá uspořádáním prvků v mřížce a má široké uplatnění v matematice a informatice.

PODCAST SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA SPOTIFY (KLIKNĚTE!)

Druhý odstavec se věnuje technologickému dědictví Johna von Neumanna v oblasti hardwaru a algoritmů. Jeho práce ovlivnila vývoj počítačových architektur, jako je Von Neumannova architektura a Harvardova architektura, a přispěla k vytvoření základů moderního hardware. Von Neumannova práce rovněž přinesla významné algoritmické inovace, včetně vynálezu merge sort algoritmu. Tento díl Wolfcastu poskytuje komplexní pohled na důležité myšlenky a příspěvky Johna von Neumanna, které formovaly moderní počítačovou technologii.

Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor

Spotify

Apple Podcasts

Google Podcasts

Overcasts

Pocket Casts

Radio Public

RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace

RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem, hrami a lidskými dějinami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com.

Jeden myslel na “Wolfcast 99: Nelehké soužití software a hardware 3

  • Moc děkuji za Vaše podcasty! Velice oceňuji, že nejsou jen ryze technické, ale zaznívá i filosofie, historie vědy a celkově jsou témata probírána v širších kontextech. Obsah pro renesanční lidi od renesančního člověka! DĚKUJI.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *