PodcastyWolfcast

Wolfcast 35: Digitální audio 3 – Od Sound Blasteru k USB

V závěrečném díle audio trilogie rozebírá Michal Rybka explozi zvukových karet a důvody jejich ústupu z domácího využívání.

Michal a Martin Vaňo dobíhají ve svém audio maratónu do poslední desetiletky 20. století. Roku 1994 přichází výrazná změna v kvalitě a zpracování zvuku s Sound Blaster AWE32. Výkonná karta dostává do plného povědomí i praxe wavetable syntézu, která nahrazuje FM syntézu známou z předchozích let. Hráče překvapil a potěšil reverb, tedy způsob, jakým karta umožňovala práci se zvukovým prostorem. Tažení Sound Blasterů skrz naše domovy bylo slavné, ale v současnosti samostatné karty nahrazuje zabudovaný audio obvod a USB přehrávání. Jak k takovému přerodu došlo se dozvíte ve Wolfcastu.

TŘETÍ DÍL WOLFCASTU O DIGITÁLNÍM AUDIU USLYŠÍTE ZDE! (KLIKNĚTE)

V prvním díle mini trilogie o počítačovém zvuku se Michal a Martin věnovali úplným začátkům a důvodům, proč by vůbec stroje měly umět přehrávat zvuky a hudbu. Druhý díl popisoval osudy Lva Sergejeviče Těrmena a zvukové schopnosti osmibitů a novějších počítačů.

Ukázky z podcastu:

Co je to chorus? – Johnny DeMarco (Roland Media)

Co je to reverb? – Johnny DeMarco

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o hardwarových katastrofách, československých počítačích, vynálezcích a vizionářích nebo o dětských počítačích a Jacku Tramielovi a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *