PodcastyWolfcast

Wolfcast 27: Jack Tramiel – pan Commodore

Jabba, Darth Vader, Attila, počítačový mafián – i tak se říkalo člověku, který přežil holokaust a dal světu počítače Commodore a spoustu dramatických historek.

Po siru Clive Sinclairovi přichází pod drobnohled Michala Rybky a Martina Vaňa další legenda počítačové historie – Jack Tramiel, anebo Idek Trzmiel, jak se jmenoval po narození v Polsku. Přežil pobyt v koncentračním táboře a po emigraci do USA roku 1947 začal podnikat – tvrdě a bolestivě pro všechny, kdo mu stáli v cestě. Jeho podnikatelská strategie byla „byznys je válka.“ A někdy to opravdu pěkné nebylo.

WOLFCAST O PODNIKATELSKÉM VÁLEČNÍKOVI JACKOVI TRAMIELOVI USLYŠÍTE ZDE! (KLIKNĚTE)

V začátcích podnikal Tramiel s psacími stroji, které mu mimojiné dodávala brněnská Zbrojovka. Časem přešel na kalkulačky a počítače a uvedl na trh počítače Commodore (Commodore 64 jsme rozebírali), později Atari ST. A právě kvůli svému úspěchu opírajícímu se o bezohlednost mohl poděkovat za to, že s ním řada obchodních partnerů nechtěla mít nic společného a on musel ze scény odejít. Jeho odkaz je ale velký a plný zajímavostí, jak vám řekne Michal Rybka.

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o vaporware, československých počítačích, antitechnických hnutích nebo o dějinách 3D akcelerace a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *