PodcastyWolfcast

Wolfcast 61: Historie algoritmů 2

Poslechněte si druhý díl povídání o historii algoritmů z dílny Michala Rybky.

Začneme možná trochu nečekaně přírodou – nýbrž algoritmy nejsou doménou pouze počítačové vědy, ale jsou součástí světa ve kterém žijeme. Například takové evoluční algoritmy, jež jsou extrémně efektivní a můžeme jim vděčit za to, kým jsme a jak o světě uvažujeme. Finální stav evoluce je, že se úplně zastaví, jinak nemá „pozitivní konečný stav“. Kam se tedy budeme vyvíjet dál a jak množství všech kombinací vlastně spočítat? Jde to vůbec?

PODCAST SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA ANCHOR.FM (KLIKNĚTE!)

Na příkladu složitosti hudební kompozice Michal ukáže, že je prakticky nemožné vyčerpat všechny možnosti, které hudba nabízí. I když se může na první pohled jevit, že s ohledem na omezený počet tónů, které běžně rozeznáváme a jsou na nich postaveny všemožné druhy stupnic, je hudební kompozice vyčerpatelná, opak je pravdou. Variabilita nové tvorby je prakticky nekonečná a v podcastu se dozvíte proč tomu tak je. V druhé půlce povídání se Michal společně s moderátorem Martinem Vaněm zaměří na počítačová čísla a přinese krátký profil anglického statistika, filozofa a kněze Thomase Bayese. Řeč bude i o neuronových sítích či kvantových algoritmech.

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o digitálním audiu, hardwarových katastrofách, československých počítačích, vynálezcích a vizionářích nebo o dětských počítačích a Jacku Tramielovi a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *