PodcastyWolfcast

Wolfcast 34: Digitální audio 2 – Od thereminu ke Commodore 64

Michal Rybka se od thereminu dostane k FM syntéze – osmibitová hudba, první systémy Creative Labs, Yamaha, Amiga a… PC speaker! Nechybí nic.

V prvním díle miniseriálu o elektronické hudbě se Michal Rybka s Martinem Vaněm věnovali tomu, jak dalekou cestu bylo nutné ujít, aby lidstvo dokázalo reprodukovat na technologii zvuky. Nyní se ponoří do čistě počítačového tématu, hudbu a zvuky rozezní na magickém thereminu, ale také a především na zvukových čipech v osmibitových systémech. Jak fungovaly a co dokázaly uším majitelům Amig, Commodore 64 (Hardwarový Artefakt zde) nebo ZX Spectrum (dívali jsme se na něj tady) přinést do uší, to se dozvíte v Wolfcastu s číslem 34.

DRUHÝ DÍL WOLFCASTU O DIGITÁLNÍM AUDIU USLYŠÍTE ZDE! (KLIKNĚTE)

Výraznou část Wolfcastu tvoří povídání o skladateli a vynálezci Lvu Sergejevičovi Termenovi. Fascinující postava dvacátého století, konstruktér nástroje theremin, se jako jeden z prvních věnoval vytvoření zvuku a hudby z elektroniky. Dalo by se mu říkat i „Tesla elektronické hudby“, natočeno o něm bylo mnoho dokumentů a v Dejvickém divadle vznikla podle jeho osudů divadelní hra. Michal Rybka a Martin Vaňo se mu věnují důkladně.

Ukázky z podcastu:

KATICA ILLÉNYI – Once Upon a Time in the West – Theremin

Leon Theremin’s Rhythmicon played by Andrei Smirnov

Clara Rockmore – Nocturne In C# Minor

A Dance in Tune / Terpsitone @ Studium P [2021] – modifikovaný

Sunteam

Best of Atari 800 Music 1 – Nothing Special

Srovnání C64 (SID) a Atari 800 (POKEY)

Nybbles and Bytes – Commodore 128D: Episode 7: SID Basics

Creative Music System animated demos & music – DOS Nostalgia

The Secret od Monkey Island – PhilsComputer OLabs

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o hardwarových katastrofách, československých počítačích, vynálezcích a vizionářích nebo o dětských počítačích a Jacku Tramielovi a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *