PodcastyWolfcast

Wolfcast 22: Dějiny 3D akcelerace II.

V pokračování historie válek výrobců grafických čipů uslyšíte o sabotážích, podrazech mezi velkými korporacemi!

Retro Nation je nominováno na cenu Křišťálová lupa. Pomozte nám ji získat! Další informace najdete tady. Děkujeme!

V minulém díle kroužili Michal Rybka s Martinem Vaňem kolem začátků 3D akcelerace. Dozvěděli jste se, z jakého prostředí 3D grafika přišla a kdo byl jejím největším tahounem. V pokračování si poslechnete o souboji 3Dfx a a Nvidia, ale také o ATI vs Nvidia a o snahách společnosti Intel urvat si z koláče GPU také svůj kousek. Stranou nezůstane ani společnost S3, jejíž grafické karty doprovázely nejednoho hráče v 90. letech před nástupem 3D akcelerátorů.

POKRAČOVÁNÍ WOLFCASTU O DĚJINÁCH 3D AKCELERACE USLYŠÍTE ZDE! (KLIKNĚTE)

Michal Rybka nezapomíná ani na velikány oboru. Tentokrát vás seznámí s Edwinem Catmullem, jedním ze zakladstelů počítačové grafiky. Catmull pracoval pro George Lucase, Pixar, Steva Jobse a pro Disney a za svoji přelomovou práci si odnesl Oscara a Turingovu cenu, což je takový Oscar kombinovaný s nobelovkou pro technologické průkopníky. Nejlepší na tom je, že Catmull stále žije, takže ve Wolfcastu uslyšíte o historii, která je velmi mladá.

Jestli vás povídání zaujalo, poslechněte si Michalův podcast o zobrazovačích, antitechnických hnutích nebo o válkách výrobců grafických čipů a další Wolfcasty.

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O podcastech Retro Nation

Wolfcast je série ohlédnutí za historickým hardwarem i hrami. Novinář a spisovatel Michal Rybka se sbírání historického hardwaru a informací o jeho vývoji věnuje celoživotně. Michal je kurátorem Alza Muzea a spolupracovníkem PCTuning.cz.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *