PodcastyRetro noty

Retro noty 22: Koji Kondo – Mistr hudby z Nintenda

Hudba vyplývající z pohybu – takové mantry se držel Koji Kondo při skládání Super Mario Bros. Jde o jeho nejslavnější, ale nikoliv o jedinou skvělou kompozici.

Cesty ke skládání hudby mohou být křivolaké nebo přímočaré. Jak vám řekne Jarda Konáš, Koji Kondo šel spíše po té druhé. Vystudoval sice s muzikou příliš nesouvisející obor kulturního plánování, ale hudbou se zaobíral od svých pěti let, kdy ho rodiče přihlásili na kurz hraní na elektrické varhany. S hudbou a technologií koketoval pak neustále, až se dostal ke skládání pro dnes legendární série jako Super Marios Bros. nebo Legend of Zelda a více jak stovku dalších titulů od Nintenda.

RETRO NOTY O HUDBĚ KOJI KONDA SI POSLECHNĚTE ZDE! (KLIKNĚTE!)

Někdy si Kondo zahrál roli „pouhého“ zvukaře, jako třeba ve Star Fox. Tím dokazoval, že rozumí nejen skládání hudby, ale že chápe i pestrost herního zvukového prostoru. Není divu, že když pracoval na Super Mario Bros, vymyslel společně s Shigeru Miyamotem přístup, podle kterého hudba přímo odrážela pohyb hlavního hrdiny po úrovních. A o tomhle všem vám popovídá Jarda Konáš v Retro notách 22!

Kde všude najdete podcasty Retro Nation?

Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts
Overcasts
Pocket Casts
Radio Public
RSS Anchoru pro vaše podcastové aplikace
RSS Patreonu pro vaše podcastové aplikace

O Retro notách a podcastech Retro Nation

Retro noty jsou výpravami do říše (nejen) herní hudby a jejích skladatelů. Novinář Jarda Konáš si vybírá zajímavé skladatele nebo hudbu ze známých sérií a rozebírá je na ploše půl hodiny. Jarda je redaktorem Headlineru. a autor úspěšných internetových pořadů Hudební masakry a Příběh písně.

Wolfcast vychází 2x měsíčně. Pravidelně se střídá s Retro Notami od hudebního publicisty Jardy Konáše. Jednoduše řečeno: 2x měsíčně vychází Retro noty, 2x měsíčně Wolfcast. Občas do toho přiskočí rozhovor Pavla Dobrovského s lidmi od her v sérii Talk to… Nové i starší podcasty najdete na výše uvedených odkazech vždy v pondělí.

Podcasty a další obsah RetroNation.cz můžeme natáčet kvůli podpoře od komunity na Patreonu. Děkujeme vám za ni! Jakékoliv dotazy a připomínky pište na email retronationrulez@gmail.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *