ČKD aneb Často Kladené Dotazy

Co jste zač?

 • Pavel se narodil v době kamenné, Honza už v éře aeroplánu. Strašně je baví hrát hry a napsali o nich tisíce článků pro Score, Bonusweb, Hrej, Games.cz a pro časopis Level. A protože Pavel měl pocit, že na staré hry se neprávem zapomíná, začal o nich dělat videa a Honza se přidal. Začali společně hrát staré legendární kusy a vyprávět o jejich vývoji.

Co je to pro vás retro?

 • Pro Pavla jsou retro hry ty z doby před nástupem 3D grafických akcelerátorů. Když to zaokrouhlíme na tisíciletí, tak všechno, co vyšlo před rokem 2000. Honza je věkově zvýhodněn, takže bere za retro všechno před rokem 2005. Na hry pro videa ale žádné omezení nemáme a vybíráme všechny, na které máme dobré vzpomínky, nezávisle na roku vydání.

Nejdříve jste dělali pro Games, teď nějaké Retro Nation. Nevyznám se v tom! Jak to je?

 • Pro Games.cz jsme udělali kolem 230 dílů Retro GamesPlay. Spolupráce byla ze strany Games.cz ukončena v červenci 2019. Dozvěděli jsme se, že drtivá většina diváků sledovala Retro na Youtube, z čehož nemá Games.cz v podstatě žádné peníze. Řekli jsme si, že by bylo fajn v tom dál pokračovat, protože máme pocit, že se naše videa líbí. A tak vzniklo Retro Nation.

A jak do toho celého zapadá časopis Level?

 • Games.cz a Level jsou dvě zcela oddělená média. Pro Levelu stále píšeme a budeme, dokud bude vycházet! Jestli zrušíte předplatný Levelu, tak si vás najdem! Známe vaše jména!

Plánujete podcasty?

 • Ano. Nepůjde o audiostopy videí, ale o samostatný formát.

Plánujete vysílat přes Twitch nebo Facebook?

 • Dál pojedeme čtyři epizody měsíčně ve stejném duchu. Stále na Youtube, stále zdarma. Vysílat budeme i do Facebooku. Twitch zatím neplánujeme.

Budete si zvát hosty?

 • Rádi bychom, jak české tak zahraniční. Už jsme obeslali Romera, Carmacka, Molyneuxe, Spectora a další. Honza s neutuchající nadějí v srdci kempuje u poštovní schránky a stále čeká na odpověď. Takže asi spíš hlavně ty české.

To se tímhle živíte?

 • Ne. Pavel pracuje v časopise ABC, provádí lidi po Islandu a píše texty o hrách a cestování a Honza se snaží, aby lidi pochopili, jak fungují 3D tiskárny od Josefa Průši. Kdyby nám ale Patreon přinesl strašně velké peníze, tak bysme do toho šli naplno!

Proč máte ten Patreon?

Chci vám dát prachy!

 • Díky, ceníme si toho! Běžte na Patreon. Výměnou za vaše peníze dostanete bonusový obsah navíc. Je možné, že Patreon nemáte rádi, protože si majitel stahuje cca 8 % ze všech transakcí. Nepřijde nám to špatné, vzhledem k tomu, jak nám usnadňuje organizaci uživatelů, tierů a plateb. Jestli je vám extrémně proti srsti, zkusíme vymyslet nějaký transparentní účet – jenom zatím nevíme, jak se to dělá!

Mám pro vás námět na reportáž!

 • Dík! Hoďte to do naší Facebook skupiny

Chci vám dát něco jinýho! (Hardware, výbavu studia…)

 • Díky, ceníme si toho! 🙂 Dejte nám vědět na retronationrulez@gmail.com. Studio už máme celkem slušně vybavené, ale jestli máte v garáži nepoužívaný RED kamery a jeřáb, tak je berem!

Bude zase sraz v Joysticku?

 • Jasně, dáme vědět!

Nebylo by Retro lepší jako krokovací dungeon?

 • Nechcete se projet po struhadle do bazénku s jódem?

Bude nové Retro takové Dark Souls podle pravdivého krokovacího dungeonu?

 • Mamouliana na tebe!

Kde se berou články a rozhovory?

 • Jde o naše texty, které jsme za posledních téměř dvacet let napsali pro časopis Level. Čtěte Level!

Jak se mohu stát vaším partnerem?

Jak vás můžu kontaktovat?

Proč nemáte na webu a ve videích inzerci?

 • Protože dokud to půjde z Patreonu, tak inzeráty nechceme.

5 komentářů: „ČKD aneb Často Kladené Dotazy

 • Vážení retronauti,

  bylo by skvělé, kdyby se vám podařilo nalákat nějaké zajímavé zahraniční hosty (zrovna Romero a Spector v nejmenovanám českém videoherním do vortexu zapadnuvším plátku vystupovali) a ještě více skvělé, kdyby v plánovaném prostředku pořadu neutekli vyskočit z okna nebo nezahynuli na diaphragmatický záchvat díky některým vašim smrtonosně černým zaklínadlům typu [alyjens versus predejtr] nebo [deskent]. Přeju vše nejlepší, mnoho přeživších hostů, dostatek lakomých patronů a stalkerů na sociálních sítích a víc shéldnutí, než má hlavní zpravodajská relace stanice dodnes považující hráče za devianty provádějící v ložnicích orgie s motorovou pilou.

  Reagovat
  • Ahoj! V čisté teorii plánujeme telemosty s autory her. Chtěli bysme to dělat živě, aby měli retronauti šanci ptát se během vysílání. Jak si sám dovedeš představit, je to složitější kvůli časovým zónám. Každopádně se budeme snažit. A děkujeme za podporu!

   Reagovat
 • Možná by bylo fajn dát do videí nově i Anglické titulky, co vy na to (businesu to určitě pomůže)? A pokud bych věštil jako kněžna Libuše, tak bych dokázal i přesně předpověď, kdy začnete přemýšlet nad Japonštinou, to bude teprve challenge…

  Reagovat
 • A jeste by me zajimalo, jak VyDva jste se dali dohromady. To chtel Pavel tisknout Level na 3D tiskane a tam potkal Honzu ?

  Reagovat
  • Je to jednodušší. Dělal jsem videa s retro tématikou pro Games.cz a bylo mi celkem jasné, že v jednom to neutáhnu. Honza šel náhodou okolo a prozpěvoval si: „Běží pixel k enginu, nese pytel polygonů…“ Tak jsme se dali dohromady. Honza byl tou dobou už zavedený autor Games a Levelu a občas přišel do Fight Clubu, takže jsme měli jednoduchý start.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *